неділя, 28 січня 2024 р.

"Крути - бій за майбутнє": добірка інформаційних матеріалів, фільмів, сценаріїв

 

    29 січня 2024 року ми вшановуємо 106-у річницю пам’яті Героїв Крут, чий подвиг став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність української держави. Розуміння історії бою під Крутами для української молоді сприяє формуванню їх патріотичної свідомості, відповідальності за збереження та розвиток української державності, виховує повагу до військових, які встали на захист своєї країни, утверджує такі цінності як героїзм та мужність. За понад 100 років не змінився ні ворог, ні його методи війни. На початку березня 2022 року українські захисники знову тримали оборону від російських загарбників неподалік станції Крути. З різницею у 104 роки українським військам таки вдалося відстояти цей напрямок, не дозволивши просунутись ворогу ближче до Києва, а згодом і звільнити сусідні села та всю Північ з-під окупації. Бережімо пам'ять про подвиг наших Героїв, шануймо їх незламну силу волі, мужність та відвагу!

Тематичні матеріали Українського інституту національної пам'яті

Корисні матеріали:

  1. Інформаційні матеріали до Дня пам’яті Героїв Крут від Українського інституту національної пам’яті
  2. Молодіжна кампанія «Пам’ятай про Крути»
  3. Бій під Крутами 101 рік тому. Як юнаки захищали Київ
  4. В’ятрович Володимир. «Крути — бій за майбутнє»
  5. «Завдяки Крутам УНР визнали державою»: інтерв’ю із професором Володимиром Сергійчуком
  6. Ісаюк Олеся. «Шість тез про Крути, або Що не так із традиційним баченням подій 29 січня 1918 року»
  7. Ковальчук Михайло. «Бій під Крутами: відомі й невідомі сторінки»
  8. Любарець Андрій. «Бій під Крутами у історичній пам’яті. Як експлуатується міф»
  9. Окаринський Володимир. «Бій під Крутами: про міфи і правду»
  10. Позняк-Хоменко Н. Міфи Крут: Чому легендарний бій армії УНР не став жертовною поразкою
  11. Руденко Олекса. «Хід бою під Крутами 30 січня 1918 р
  12. Тинченко Ярослав. «Життя після Крут. Як склалася доля учасників січневого бою»
  13. Файзулін Ярослав. «Бій під Крутами: як відрізнити історичну правду від міфу»
  14. Інтерв’ю з Ярославом Файзуліним. «Що спільного між героями Крут та «кіборгами» Донецького аеропорту?»
  15. Гончаренко А. Бій під Крутами (спогади учасника)
  16. Михайлик М. День 29 січня 1918 року (спогади учасника)
  17. Монкевич Б. Бій під Крутами (спогади учасника)
  18. Лоський І. Крути (спогади учасника)
  19. Руккас Андрій. «Крути-1918». Де закінчується історія й починається вигадка?

середа, 24 січня 2024 р.

"Від козаків до "кіборгів": до Дня пам'яті захисників Донецького аеропорту

 


24 січня 2024 року працівниками бібліотеки-філії № 2 та бібліотекарем ДНЗ «Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області» для здобувачів освіти закладу проведено патріотичний захід "Від козаків до "кіборгів", присвячений вшануванню захисників Донецького аеропорту, які 242 дні, з травня 2014 по січень 2015 року, мужньо боронили цей стратегічний об’єкт.

“Кіборги” вистояли, не вистояв бетон”, – фраза, яка ввійшла в історію разом із подвигом українських бійців. Бої за Донецький аеропорт - одні з найзапекліших у війні на сході України. Звитяжна оборона летовища стала символом незламності та бойового духу наших захисників, а їхній подвиг забуттю не підлягає. Адже з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну "кіборги" продовжують захищати Батьківщину.

На захід був запрошений воїн-захисник, учасник АТО Храмов Валерій Вікторович. Присутні з цікавістю слухали спогади та реальні історії учасника бойових дій під час оборони Луганського летовища. Валерій Храмов, нагороджений медалями «Учасник АТО», «Ветеран війни», «За сприяння ЗСУ». Цікавість, захоплення, безліч запитань та щира вдячність  захисникам – така атмосфера панувала серед учнівства. Головним меседжем воїна для здобувачів освіти став висновок: лише ми усі разом, спільними зусиллями зможемо протистояти ворогу та відстояти вільну Україну. Ця зустріч - частина нашої пам'яті та відданості тим, хто нескореним духом та силою волі захищав та захищає нашу країну.

 Для підростаючого покоління спілкування з захисником стало живим прикладом людської стійкості, міцнішої за сталь і бетон. Коли честь і гідність понад усе. Сьогодні наші воїни продовжують стримувати ворога, тим самим доводячи усьому світові, що українська нація є незламна та непереможна.

Шануймо та пам'ятаймо тих, хто  віддав своє життя за наше сьогодення. Об’днаймо наші сили  заради прискорення та наближення Перемоги України!




вівторок, 23 січня 2024 р.

Пам'ятаємо історію: 27 січня - День пам'яті жертв Голокоосту



Пропонуємо добірку важливих кінострічок та книг про події тих часів, які вкотре нагадують про уроки однієї з найжахливіших трагедій в історії людства
1. "Вибір Софії" 

2. "Піаніст" 

3. "Іда" -  неймовірної краси кіно про черницю Анну, яка намагається віднайти правду про своє минуле та своїх батьків-євреїв, убитих під час війни німцями. Події відбуваються в 60-ті й розкривають багато неприємних проблем, зокрема післявоєнні репресії, колабораціонізм. В основі стрічки – особиста історія режисера Павла Павліковського: в дитинстві він дізнався, що його бабуся з батькового боку була єврейкою й загинула в одному з концтаборів.

4. "Хлопчик в смугастій піжамі" Це сміливий та жорстокий фільм про дружбу двох дітей з "двох різних світів". Шмуель є в'язнем концтабору, а Бруно – син німецького солдата.

Бруно не знає, що відбувається в таборі та не відчуває ненависті до інших людей. Він намагається зрозуміти, чому Шмуель не може залишати територію табору.

5. Життя прекрасне"  - Це водночас життєрадісний та страшний фільм про Другу світову війну. Стрічка показує, на що готові люди заради своїх близьких. 

6. Клара Крамер "ВІЙНА КЛАРИ": правдива історія дівчини про  дивовижний порятунок від нацистів

7. Нове видання Українського центру вивчення історії Голокосту Мікаель Гауптман «Забуті могили»

8. Нове видання у серії «Бібліотека спогадів про Голокост»: Історія Марти